Proučili smo podatke Državnog zavoda za statistiku o praznim nekretnimama. Nijedna županija nema postotak praznih nekretnina manji od 20 posto. Najveće postotke imaju one koje obuhvaćaju veća ruralna područja, a posebno se izdvajaju Ličko-senjska i Šibensko-kninska županija, piše Forbes.
Jedan od glavnih argumenata Vlade za uvođenje poreza na nekretnine bio je taj da postoji jako veliki broj praznih nekretnina za stanovanje – njih čak oko 600 tisuća. Prvi je s tom brojkom u javnosti počeo baratati potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić.
Ideja je da će uvođenje poreza potaknuti vlasnike tih nekretnina da ih stave na tržište što bi onda trebalo srušiti cijene i povećati priuštivost stanovanja.
Ta ideja vidljiva je i iz izjave predsjednika HSLS-a i gradonačelnika Bjelovara, Darija Hrebaka, koji je prije nešto više od mjesec dana gostovao na N1 televiziji i govorio, između ostalog, upravo i o ovoj temi.
“Ja očekujem da ćemo urediti tržište. Nije normalno da imamo između 400 i 600 tisuća stanova koji su prazni. Tržište tako ne može funkcionirati. Uvijek se zalažem za slobodno tržište, ali ako nemate okvira na kojem ono funkcionira, onda smo svi u problemu”, rekao je Hrebak.
Dobar dio “praznih stanova” nalazi se na područjima u kojima nitko ne želi živjeti
Kada se spomenu prazni stanovi, svima se, naravno, stvori slika novoizgrađene zgrade u kojoj netko, valjda iz špekulativnih razloga stanove drži praznima. No, brojka s kojom se barata zapravo se odnosi na nekretnine za stanovanje – ne samo stanove u zgradama. Kada se malo dublje zaviri u statistiku, čini se da se u dobrom dijelu spomenute brojke radi o nekretninama koje su prazne jer u njima nitko ne želi živjeti i da ih je nemoguće staviti na tržište.
Ako, na primjer, pogledamo podatke Državnog zavoda za statistiku za Hrebakovu Bjelovarsko-bilogorsku županiju, u njoj je popisom iz 2021. godine evidentirano 52,6 tisuća nekretnina za stanovanje – u to nisu uračunate vikendice – od čega je čak 15,5 tisuća prazno.
Više pročitajte na Forbes
Foto: Arhiva PGK